Érdekességek



    A történet egy ősi mitológiára épül, ami az északi germán népek, svédek, dánok, norvégok és izlandiak közös hitvilága. Az ősi, közös germán mitológia legjobban megőrződött változata, amelyhez kapcsolódik az angolszász mitológia.
Írásos Edda:
    A legfontosabb forrás a Régi vagy Verses Edda (Edda-énekek) és a Prózai Edda, Snorri Sturluson műve. Az Edda-énekek 16 istenről és 24 hősről, hősi tettekről, szóló énekeket tartalmaz, míg a prózai Edda csupán négy részből áll, énekeket nem tartalmaz.
     Prologus (Előszó)
     Gylfaginning (Gylfi káprázata)
     Skáldskaparmál (Költészet nyelve)
     Háttatal (Verstan)
Istenekről:
    Ennek a mitológiának az istenei kettéoszlanak a világok között, áz és ván istenekre. A legismertebb áz isten Odin, Thor, Loki, Tyr és Baldr.
Forrásként szolgálnak a helynevek, amely képet ad az egyes istenek áldozati helyeiről, tiszteletük elterjedtségéről. A rúnaköveknek, a rúnajeleknek mágikus jellemzőket tulajdonítottak.
 Mitológiai eredet:
-          Teremtés: A kezdeti káoszból két ország lett. Az északi jégország: Nilfheim, és a déli tűzország: Muspellheim.
-          világkép: A germánok hite szerint az egész világ egy fa, melynek neve Yggdrasil, és az alvilágtól egészen a mennyországig, vagyis Asgardig felér. Itt található a Valhalla, a hősök csarnoka. A világfa első gyökere vezet Niflheimbe, a holtak otthonába. E világ uralkodója, Hél, Loki lánya, és a Prózai Edda szerint ez a végső lakhelye a Földön elhunytak többségének. A második gyökér az óriások országába vezet, melyet jég és hó borít, végül a harmadik gyökér a Nornák legokosabbjának, Urdnak forrásáig nyúlik. Valahol délen található Muspell, a tűzóriások birodalma. Az alvilág és a mennyország között található Midgard, ahol az emberek élnek. Midgardot és az Utgardot körülöleli az óceán, ahol Jormungand, a Midgard-kígyó tanyázik
-          Ázok és vánok:
·         a legfontosabb Áz- istenek: Odin, az arisztokratikus; Thor, a népszerű; Tyr, a becsületes; Loki, az ármányos; Baldr, az áldozat.
·         Ván-istenek: Njörd, a békeszerető; Frey, az élveteg; Freyja, a szépséges.
                                                         
                     
-          Ragnarök, avagy az istenek alkonya:
    Az istenek a nornák figyelmeztetéséből tudták, hogy világuk nem állandó, egyszer meg kell fizetniük mindazért a gonoszságért, bűnért, amit elkövettek. Ezért hívta magához Odin a legkiválóbb harcosokat, és ezért alakította ki a Valhallát úgy, mint egy kiképzőtábort. S amikor az égben az istenek között és a földön az emberek között az erkölcsi zűrzavar teljesen eluralkodik, eljön a világvége, a Ragnarök. Heimdall, az őrszem megfújja a kürtjét, jelezve a csata kezdetét, az óriások támadását. A csillagok lehullanak, a Nap elsötétül, az Yggdrasil megremeg, a víz elárasztja a Földet. Fenrir letépi láncait, és megöli Odint. Thor a Midgard-kígyóval végez, de annak nyála ráfröccsen és megmérgezi. Loki az óriások oldalán száll a harcba, és megölik egymást Heimdallal. Tyr és Hél kutyája hasonlóan járnak. Meghal csaknem minden isten, és az emberek világát is elpusztítják a tűzvészek és a szökőárak. A káoszból azonban új világ sarjad. Visszatér Baldr, az ártatlan Hodr, Odin fiai, Váli és Vidar, Thor fiai, Modi és Magni, akik nem vettek részt az intrikákban és más bűnökben. És a földet újra benépesítik az egyetlen életben maradt emberpár, Líf és Líftraszir utódai.

A legtöbbeteknek nem ismerős ez a mitológia, nemrég még én sem tudtam, hogy létezik ilyen, de valahogy megfogott a világa, a szereplői, azok a dolgok, amik egyébként teljességgel lehetetlenek, én mégis hiszek benne. Ez a skandináv mitológia.